Kes on samblikud?

Samblikud on tagasihoidlikud, aga omapärased olendid, kelle olemasolu jääb tavaliselt märkamatuks. Me ei kuule ega tea neist väga palju, kuid neil on meile paljugi rääkida… Kes on need erilised tegelased?

 

Samblikud pole üldsegi taimed vaid hoopis seened, kes elavad koos vetikate või tsüanobakteritega. Teisisõnu, samblikud on püsiv ja vastastikku kasu toov kooselu seene ja mikrovetika või tsüanobakteri vahel ning selle tagajärjel tekib sambliku keha ehk tallus. Võiks ka öelda, et samblikuks olemine on üks seene võimalus nälga kustutada ehk sambliku moodustamine on üks seene toitumise viisidest.


Eestis on tuhatkond sellist seeneliiki, kes suudavad moodustada samblikke. Samblikke leidub kõiksugustel pindadel ja igal pool üle Eesti. Paljud neist ei hakka aga kergesti silma, sest nende tallus on õhukese, pulberja või praguneva koorikuna, mis kinnitub tugevasti aluspinnale, näiteks katab puukoort, kive või maapinda. Kolmandik Eesti samblikest on aga nn suursamblikud, kes on üsna silmatorkava lopsaka põõsasja või lehtja kasvuvormiga. Neid on lihtne looduses märgata.

Samblikud kasvavad üliaeglaselt ja – kujuta ette! – saavad kogu oma toidu ainult õhust ning vees lahustunud ainetest, seda kogu keha pinnaga omastades. Just seetõttu on samblikud keskkonnatingimuste muutuste suhtes eriti tundlikud.

Samblike abil saame öelda, kui puhtas või kui mitmekesises keskkonnas elame. Samblikud on nagu puukoorele kleebitud märkmepaberid, edastades meile sõnumeid: „Väga kena, siin on loodusväärtuslik metsalaik“ või „Ettevaatust! Õhus on saasteained“.

Samblikud moodustavad ka olulise osa elurikkusest paljudes looduslikes kooslustes, neil on tähtis roll esmase mullakihi tekkimisel, selgrootute loomade ja lindude varustamisel sobiva elupaiga, pesamaterjali või toiduga.

Tähelepanu! Tihti aetakse samblikke segi sammaldega. Tõepoolest, nime poolest on nad sarnased, kasvavad tihti koos ja samades kasvukohtades. Aga samblik pole sammal! Samblad on eostaimed, neil on eristatavad varred ja lehed ning värvuselt on nad peamiselt eri tooni rohelised. Samblad kuuluvad taimeriiki. Samblikud aga seeneriiki.

Erilised samblikud